Radca prawny dla wielu osób wykonuje taki sam zawód jak adwokat. Różnice są niewielkie i faktycznie dla przeciętnego obywatela nie aż tak istotne, chyba że będzie potrzebować pomocy z zakresu prawa karnego.

Korzystając z usług radcy prawnego w zasadzie można załatwić większość spraw. Zarówno radca prawna tak też i adwokaci coraz chętniej wdrażają nowe technologie, które mają usprawniać działanie całej kancelarii oraz obsługę klienta. Oczywiście chodzi tu o system komputerowy, dzięki któremu będzie można komunikować się z klientem, jak również załatwiać stosunkowo proste sprawy. Najważniejsze jest w tym systemie to, że każdy klient kancelarii będzie posiadać swoje własne konto, opłacane w formie abonamentu. Wchodząc na  swoje konto klient będzie od razu widział ile czasu jego adwokat spędził na przygotowaniu się do prowadzenia konkretnej sprawy i na jej prowadzenie. Oprócz tego w koncie klienta widoczne są wszelkie postępy w sprawie, gdyż konto daje wgląd do dokumentów, jakie prawnik przygotowuje podczas swojego postępowania, jak również może zostawiać informacje dla klienta o dalszych działaniach, jakie będą podjęte w przyszłości.

Takie nowoczesne rozwiązania to ogromne usprawnienie w pracy kancelarii i kontakcie z klientami. Dzięki temu niektóre prace, czy też postępowanie można nieco przyśpieszyć. Stały kontakt z klientem daje możliwość podjęcia szybkich decyzji, a co za tym idzie, wprowadzenia odpowiedniego postępowania prawnego.